Daire Başkanı
08 Kasım 2023

86ce8dcf-94df-4827-b113-41f38d526fc4.JPG

Dr.  Mehmet Zafer KALAYCI
Geleneksel, Tamamlayıcı ve Fonksiyonel Tıp Uygulamaları Dairesi Başkanı


Kayseri İli Yeşilhisar İlçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet Zafer KALAYCI, 1986 yılında Ankara Kayaş İlkokulu, 1989 yılında Ankara Kayaş Ortaokulu ve 1992 yılında Ankara Gazi Lisesinden mezun oldu. 2000 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 2013 yılında THK Üniversitesi Sosyal Bilimlerden İşletme Yüksek Lisansı yaptı. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü, 2018 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve 2022 yılında Gazi Üniversitesi Temel İmmünoloji bölümünde doktora programını tamamladı. 

2001 yılında ilk hekimlik mesleğine Kırıkkale Sulakyurt Hamzalı Sağlık Ocağında başladı. 2009 yılına kadar Kırıkkale ve Ankara da olmak üzere sağlık ocağı sorumlu hekimliği, sağlık grup başkanlığı, acil hekimliği ve hemodiyaliz hekimliği görevleri yaptı. 2009 ve 2012 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Tedavi Üniteleri Birim Sorumluluğu ve Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerini gerçekleştirdi. 2012 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı görevini yerine getirmektedir.

2011 yılından günümüze çok fazla sayıda uluslararası/ulusal kongre, sempozyum, fuar ve çalıştayda konuşmacı/koordinatör/katılımcı olarak bulundu. Güney Kore Cumhuriyeti (Sağlık Bakanlığı, AKOM, KIOM) ve Çin Halk Cumhuriyeti Hükumetleri ile GETAT alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı çalışmalarını devem ettirmektedir. İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri arasında GETAT standardizasyonu ve ortak bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Dünya Sağlık Örgütütü GETAT masasının düzenlemiş olduğu GETAT Uluslararası Standardizasyon çalıştayları ve GETAT Rehber hazırlıklarında ülkemizi temsilen aktif olarak görev yaptı.

Evli ve üç çocuk babası olan KALAYCI, orta düzeyde İngilizce bilmektedir.