Türkiye-Güney Kore, Alternatif Tıp Alanında İşbirliği Yolunda
26 Ekim 2023


işbirliği

YEŞİM SERT KARAASLAN - Sağlık Bakanlığı, geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları konularında Güney Kore ile işbirliğine hazırlanıyor.

Güney Kore heyeti, geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına ilişkin Türkiye'deki çalışmalar hakkında bilgi almak ve iki ülke arasında ilgili bakanlıklarla birlikte geliştirilebilecek projeleri görüşmek üzere, Sağlık Bakanlığını ziyaret etti ve yetkililerle görüştü.

Heyette, Güney Kore Dongguk Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kim Dongil ile Dr. Yun Jungmin ve Medipol Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. Eun Sang Jeon ve bazı uzmanlar yer aldı.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doğan Ünal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye dahil dünyanın her yerinde çeşitli geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinin yüzyıllardan beri uygulandığını söyledi.

Uygulamaların popülaritesinin son 10 yılda arttığını ifade eden Ünal, bu uygulamalar konusunda kanıta dayalı bilimsel bir altyapı oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Bu kapsamda, Bakanlık bünyesinde Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı oluşturulduğunu anlatan Ünal, "Bu daire başkanlığımız, 2 yıldır bilimsel heyeti ve çalışkan takımıyla yoğun bir araştırma yürütmüş ve sonuçta 5 ana başlıkta 31 adet geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemi belirlemiştir" dedi.

Ünal, bu kapsamda "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği" taslağı hazırlandığını dile getirerek, "Bu yönetmeliğin kabulü ve ilgili yasanın çıkması halinde kurulacak olan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesindeki Türkiye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü ile alandaki mevzuat boşluğu doldurulmuş ve uygulama usulleri yasal bir zemine kavuşturulmuş olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, alternatif tıp alanında tecrübeli ülkelerden yararlanmak istediğini dile getiren Ünal, "Bu konuda dünyadaki tecrübe ve bilgi birikiminden yararlanma, ayrıca ilgili ülke örneklerini araştırma hedefine uygun olarak Güney Kore ile de her türlü akademik işbirliğine hazırız" diye konuştu.

Güney Koreli yetkililer de bu tip uygulamalarının ülkelerinde yıllardır uygulandığını belirterek, uygulama yöntemleri, eğitimler olmak üzere birçok alanda Türkiye ile işbirliği içinde olmak istediklerini belirttiler.

Türkiye'de uygulanacak geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları arasında akupunktur, hipnoz, refleksoloji, hirudoterapi, ozonla tedavi, mezoterapi, fizoterapi, homeopati, osteopati, kayroprakti, maggot, proloterapi, apiterapi ve kupa yöntemleri yer alıyor.